
Fotó: Stiller Ákos
A 93 éves Reigl Judit a női művészek életművével foglalkozó AWARE díját kapta meg tegnap Párizsban.
Reigl Juditot a díjra a toulouse-i kortárs múzeum, a Les Abattoirs igazgatőnője, Annabelle Ténèze terjesztette fel, aki a díjátadón mondott beszédében egyebek mellett azt emelte ki, hogy Reigl Judit életműve nagyon nagy hatással van a fiatal művészgenerációra, sokan példaképüknek tartják, és nem mellékesen azt is hangsúlyozta, hogy Reigl Judit egykor menekültként érkezett Franciaországba.
A magyar születésű, Franciaországban élő festő egyik festménye tavaly nyáron a Sotheby's párizsi aukcióján 412 ezer euróért (128 millió forintért) kelt el, élő magyar festő művéért nem fizettek még ennyit.

Reigl 1923-ban született Kapuváron, 1950-ben hagyta el az országot, a festészet szabad művelése céljából „disszidált”, mert itthon politikusok portréinak megfestésére kapott megrendelést. Nyolc alkalommal sikertelenül, aztán Párizsban kötött ki, 1963 óta Marcoussis-ban él.
Reigl Judit mindig csak egyet akart: festeni. Ahogyan ő akar.
"Három és fél hónapon keresztül mentem, kilenc határon keltem át, mert akkor még zónákra volt osztva a kontinens. Általában gyalogosan, ilyen-olyan segítséggel jutottam tovább. Nem lehetett félni, fel sem merült. Még a halál is jobb lett volna, mint maradni. Nem vállaltam a szegénységet, az jött magától. El kellett viselni, aztán ki kellett jönni belőle. Amikor kiértem, mázolónak is beálltam, csak hogy ecset legyen a kezemben. De nagyon kemény munka volt. Az első világháború óta nem festették Párizsban a lakásokat! Ott várt a szén a kádban, azt lapátoltam. De nem volt baj, mert megvolt a lehetőségem, hogy mellette azt fessek, amit akarok." - nyilatkozta egyszer a HVG-nek.
2014-ben a budapesti Ludwig Múzeumban volt életmű-kiállítása, Űr és extázis címmel, el is mentem megnézni, több mint 90 művet állítottak ki, igazi katarzisos élmény volt.
Festményei a világ legnagyobb és legfontosabb kortárs közgyűjteményeiben, a New York-i Modern Művészeti Múzeumban (MoMA), a Metropolitan Múzeumban, a londoni Tate Modernben és a párizsi Pompidou Központban is megtalálhatók.